“Orqanik və Dayanıqlı Kənd Təsərrüfatı” Respublika Elmi Konfransının təşkilat komitəsi
Link: konfrans.ndu.edu.az
Tel: (036) 5440861 (1015)
(994) 050 712 65 90 (Mahir Məhərrəmov)
Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər sosial-iqtisadi inkişafa dair beş milli prioritetindən biri “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” kimi müəyyən edilmişdir. Həmin prioritetə uyğun olaraq, ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların bərpası və artırılması, su ehtiyatlarından və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadənin təmin edilməsi istiqamətində işlər aparılır. BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29 kimi mötəbər bir tədbir Azərbaycanda keçirilmişdir.
“Orqanik və Dayanıqlı Kənd Təsərrüfatı” konfransı qlobal miqyasda orqanik məhsullara artan istehlak tələbini, daha sağlam və davamlı həyat tərzinə keçidini əhatə edir. Respublikamızın müxtəlif regionlarına və bölgələrinə uyğunlaşdırıla bilən təcrübələrin təşviq edilməsində orqanik kənd təsərrüfatının rolunu vurğulayır.
Respublikamızın bir çox bölgələrindən dəvət olunan tədqiqatçılar konfrans zamanı həmkarları arasında ən son araşdırmalarını və fikirlərini bölüşəcəklər.
Müasir dövrdə istehsalçıların sintetik gübrələrdən, pestisidlərdən və insektisidlərdən istifadə etməkdənsə, heyvan peyini və bitki tullantıları kimi bioloji mənşəli gübrələrdən istifadə edərək məhsul istehsal etməlidirlər. Orqanik kənd təsərrüfatı təcrübələrinin torpaq eroziyasını azaltmaq, qida maddələrinin yeraltı sulara emulsiyasını minimuma endirmək və tullantıların təkrar emalı kimi bir çox ekoloji faydaları vardır.